Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Z chlebem i wieńcem

Utworzono dnia 18.09.2017

41 ekip przejechało 2 września w uroczystym i barwnym korowodzie dożynkowym jaki rozpoczął Dożynki Gminy Hażlach. Tegoroczne Święto Plonów odbyło się w Pogwizdowie i mimo jesiennej aury mieszkańcy chętnie włączyli się w uroczystości.

Wszystko rozpoczęło się w domu gazdów dożynkowych, państwa Adama i Anny Budzińskich. Rodzina z wielopokoleniową tradycją rolną od dziesiątek lat zajmuje się uprawą ziemi. Wybór właśnie ich na gazdów dożynkowych wydał się organizatorom wydarzenia niemal oczywisty.

- Plon niesiemy plon, w gospodarza dom – od tej pieśni zespół Nadolzianie rozpoczął tradycyjny obrzęd dożynkowy. Następnie chleb i wieniec wręczono gospodarzom. Oczekując na korowód zespół śpiewał tradycyjne, okolicznościowe pieśni Śląska Cieszyńskiego.

W korowodzie dożynkowym swoje maszyny zaprezentowali rolnicy z całej gminy, były pojazdy straży pożarnych, platformy z mieszkańcami, promowały się lokalne firmy. Korowód przejechał od ulicy Stalmacha, następnie ulicami: Północną, Cieszyńską, Wrzosów i Szkolną. Uczestnicy dożynek dotarli do Kościoła św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie, gdzie odbyła się uroczysta msza św. o charakterze ekumenicznym. 

Uroczystej dożynkowej mszy św. o charakterze ekumenicznym przewodniczył ks. proboszcz dr Karol Mozor, a homilię wygłosił ks. proboszcz Janusz Sikora z parafii ewangelicko-augsburskiej w Cieszynie. Podczas mszy św. chleby i wieniec dożynkowy zostały pobłogosławione i rozdane uczestnikom nabożeństwa.

Po mszy św. nastąpił obrzęd dożynkowy na scenie przy boisku LKS „Olza” Pogwizdów. Gazdowie dożynkowi przekazali chleby Wójtowi Gminy Hażlach Grzegorzowi Sikorskiemu i sołtysowi Pogwizdowa Aleksandrowi Matysiakowi, a wieniec przewodniczącej Rady Gminy Bożenie Bury.

- Niech to dzielenie chleba będzie wyrazem, że stanowimy jedną wspólnotę samorządową, która wspólnie i zgodnie działa na rzecz naszej Małej Ojczyzny. Jedna gmina, sześć sołectw, różne priorytety, ale zgoda buduje i na tej zgodzie zbudowaliśmy boisko wielofunkcyjne, odnowiliśmy bibliotekę, budujemy przedszkole oraz chodniki wzdłuż dróg powiatowych i gminnych, termomodernizujemy szkołę, a także systematycznie doświetlamy naszą gminę.  – mówił podczas dożynek wójt Grzegorz Sikorski.

Słowa podziękowania do rolników skierowali: Stanisław Szwed – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Janusz Król – starosta powiatu cieszyńskiego.

Na dożynkowej scenie zaprezentowali się: orkiestra dęta Janusza Kani, zespół Nadolzianie, zespół Toccata i zespół Allegrija z Pogwizdowa oraz Zespół Regionalny Wielkokończanie z Kończyc Wielkich. Wystąpił również zespół Tyrolia Band, który zachęcił do zabawy wszystkich uczestników dożynek w Pogwizdowie. Taneczną atmosferę podtrzymał DJ Savio, który do 2:00 serwował najlepsze hity lata.

HBB

Dożynki Gminy Hażlach. Pogwizdów 2017

Utworzono dnia 18.09.2017, 11:08

Fot. Marek Tomica

Sponsorzy

 

    

 

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Wrzesień 2018
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 26

W poprzednim tygodniu: 138

W tym miesiącu: 701

W poprzednim miesiącu: 611

Wszystkich: 25063