Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Z historii Pikników Militarnych w gminie Hażlach

Utworzono dnia 18.06.2017

Przedsmak Pikniku

22-23 maja 2005 r. Świetlica Gminna wraz z sekcją Miłośników Militariów Cieszyńskiego Klubu Hobbystów przygotowała wystawę militariów pt.: „Między wrześniem, a majem” dla upamiętnienia 60-tej rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wystawę obejrzało liczne grono zwiedzających.
 

Pierwszy piknik
1-2 lipca 2006 r. Organizatorami byli : Świetlica Gminna w Hażlachu i SHR” Śląsk Cieszyński”. Wśród wielu rekonstruktorów był też sprzęt wystawiany przez braci Józefa i Bogusława Czudków z Nawsia na Zaolziu w Republice Czeskiej. Zaprezentowali m.in unikat na skalę światową- półgąsienicowy transporter opancerzony OT-810.

Gość wyjątkowy
W 2006 r. w Pikniku wziął udział szczególnie ważny gość. Był nim cesarz Franciszek Józef, który wspominał manewry wojskowe w 1906 r. w okolicach Cieszyna. W rolę Franciszka Józefa wcielił się Tadeusz Wojacki z Kończyc Małych.

Piknik rozrasta się
W 2008 roku IV Piknik Historyczno-Wojskowy po raz pierwszy został zorganizowany zarówno w Czeskiej Republice (rynek w Czeskim Cieszynie), jak i na terenie Gminy Hażlach.

Mokry Piknik
2009 r. W czasie trwania imprezy padał intensywny deszcz. Rekonstruktorzy zastanawiali się, czy rekonstrukcji potyczek lądowych nie zamienić na rekonstrukcje najsłynniejszych desantów II wojny światowej. Żołnierze walczyli na pozycjach zalewanych przez wody opadów, a grozę pól bitewnych podkreślały częste burze.

Powrót po przerwie
2011 r. Z zaproszenia przyjazdu do Hażlacha skorzystała rekordowa liczba ponad 80 rekonstruktorów i właścicieli pojazdów. Warto podkreślić, że imprezę udało się zorganizować minimalnymi kosztami dzięki licznym ofiarodawcom i sponsorom.

Nowa nazwa

Rodzinny Piknik Historyczny był jednodniowy. Imprezę zorganizowano w dzień Wojska Polskiego. Nie brakowało uroczystej oprawy. Kwiaty zostały złożone pod pomnikiem poległych w latach 1939-1945 mieszkańców Hażlacha.
 

Nowe nabytki
Jedyna w Polsce replika niemieckiego samochodu pancernego typu Sd.Kfz 247B.         Z muzeum 4 PSP zaprezentowano po raz  pierwszy publicznie silniki z samolotów, które 7 marca 1945 roku rozbiły się na terenie Śląska Cieszyńskiego. Widzowie mogli obejrzeć dwie ciekawe prezentacje multimedialne. Dobrym duchem pikniku był Ryszard Szczepanik akordeonista w mundurze Polskiej Marynarki Wojennej, który przybliżył uczestnikom pieśni żołnierskie. Wraz ze swoim właścicielem przybyła na piknik jego stała maskotka…… pies ”Olinek”.

Coraz więcej do zobaczenia
Rekonstrukcje historyczne XX wieku, broń i umundurowanie różnych epok historycznych. Z Kocka przyjechała Brać Sarmacka ubrana w historyczne stroje z  XVII wieku. Wystawiono m.in. rekonstrukcję XVII-wiecznej awantury w karczmie, czyli jak ongiś w Polsce bywało. „Sarmaci” z Kocka zaprezentowali wysoki kunszt władania białą bronią. Wielkim rarytasem dla zwiedzających były dwa czołgi- polski 7TP i niemiecki Panzerkampfwagen I – z okresu Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

Ubiegły rok
Militaria zbiegły się ze spotkaniem w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Polska-Szwajcaria („żołnierze” zawiesili broń na kołku i oddali się pasji kibica wraz z większością widzów). Należy podkreślić, że mimo tych przeszkód tę największą imprezę w gminie, a zarazem największe wydarzenie o tym charakterze w skali powiatu cieszyńskiego udało się przeprowadzić zgodnie z zamierzeniami. Na oglądających oczekiwały znowu liczne dioramy, wystawy i rekonstrukcje starć zbrojnych ( odbywających się często w ekstremalnych warunkach pogodowych).

Wyboru dokonał
Wojciech Kasztura

Sponsorzy

 

    

 

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5