Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

DOŻYNKI – zwyczaje na Śląsku Cieszyńskim / DOŽÍNKY - zvyky na Těšínském Slezsku

DOŻYNKI – zwyczaje na Śląsku Cieszyńskim

/ DOŽÍNKY - zvyky na Těšínském Slezsku

Nr rejestracyjny projektu: CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_010/0003127

 

Partnerzy projektu:

  • Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Hażlachu,
  • Teatr Cieszyński w Czeskim CieszynieW ramach transgranicznego projektu „DOŻYNKI – zwyczaje na Śląsku Cieszyńskim

/ DOŽÍNKY - zvyky na Těšínském Slezsku” ścisłą współpracę nawiązały ze sobą Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Hażlachu oraz Teatr Cieszyński w Czeskim Cieszynie.

Szeroko zakrojona współpraca pozwoliła na niezwykle ciekawą prezentację tradycji i zwyczajów dożynkowych regionu Śląska Cieszyńskiego, a przedstawionych w filmie pod tym samym tytułem.

 

Odbyły się m.in. w ramach projektu 3 września 2022 r. w Hażlachu Dożynki Powiatowe. Ich gospodarzami byli wspólnie Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek, Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski i Sołtys Hażlacha Mariusz Króliczek, zaś gazdami Anna i Andrzej Kaletowie z Hażlacha. Dożynkowy korowód sformował się przy Domu Przyrodnika, przed którym dla jego uczestników wystąpiła Kapela Wisła oraz Zespół Wielkokończanie. Liczący blisko 60 pojazdów barwny korowód dotarł do kościoła ewangelickiego, gdzie z udziałem księży obu wyznań, czyli proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie ks. Marcina Brzóski, wikariusza Filiału Hażlach cieszyńskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Mateusza Mendrocha oraz proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Bartłomieja Apostoła w Hażlachu ks. Marka Nieciąga, odbyło się dziękczynne nabożeństwo ekumeniczne. Następnie kolumna ciągników, maszyn rolniczych, wozów strażackich oraz innych pojazdów pojechała na teren obok Gminnej Biblioteki, gdzie na specjalnie zbudowanej scenie odbyła się główna część uroczystości. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej z udziałem aktorów z Teatru w Czeskim Cieszynie zaprezentował tam obrzęd dożynkowy.

 

W mediach społecznościowych, jak również w serwisie YouTube.com dostępny jest film prezentujący przygotowania i zwyczaje dożynkowe na Śląsku Cieszyńskim. Ponad 18-minutowy materiał powstał w ramach transgranicznego, polsko-czeskiego projektu „Dożynki – zwyczaje na Śląsku Cieszyńskim” i ma na celu przybliżyć turystom przygotowania do dożynek, jak i ich przebieg.

 

W dwujęzycznym filmie zrealizowanym według scenariusza Bogdana Kokotka z Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, krok po kroku zaprezentowane zostały przygotowania do święta plonów, które stanowi zwieńczenie całorocznej pracy rolników. Przystępna i lekka forma filmu sprawia, że jest on zrozumiały zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Stąd też oprócz internetowej publikacji filmu, materiał będzie mógł być wykorzystywany przez dzieci i młodzież do realizacji zajęć poświęconych dziedzictwu kulturowemu Śląska Cieszyńskiego. Stanie się to m.in. dzięki stałej emisji filmu w Domu Przyrodnika w Hażlachu.

 

Po premierze film został udostępniony na kanale YouTube Gminy Hażlach:

https://www.youtube.com/watch?v=bKzF4W8X--s

Link do zwiastunu filmu 

 

Realizacja projektu

Utworzono dnia 02.01.2023, 19:48

ZAŁĄCZNIKI:

								

Ulotka

Utworzono dnia 14.02.2023, 11:58

Sponsorzy

 

    

 

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2