Wesele po naszymu / Veselka po našymu

„Wesele po naszymu” to interdyscyplinarny projekt mający na celu współpracę Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu, Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie i Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie, w ramach którego zaprezentowano tradycje i zwyczaje weselne charakterystyczne dla regionu Śląska Cieszyńskiego. Tradycje i zwyczaje weselne Śląska Cieszyńskiego stanowią element dziedzictwa kulturowego. Problematyka, której poświęcony jest projekt został stanowi nośnik wielu wartości, z którymi utożsamiają się mieszkańcy z obu stron granicy. Dzięki projektowi nawiązano trwałą współpracę przedstawiciele wszystkich partnerów projektu tj. lokalnych twórców, profesjonalnych aktorów, tancerzy i pracowników artystycznych skupionych wokół Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu, Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej w Cieszynie. Współpraca ta pozwoli na transgraniczne łączenie społeczności w regionie przygranicznym, które w ramach tematyki tradycji i zwyczajów weselnych mają szanse na doszukanie się wielu wspólnych źródeł. Brak zainteresowania tradycjami i zwyczajami weselnymi charakterystycznymi dla regionu Śląska Cieszyńskiego związany jest m.in. niewystarczająco atrakcyjną formą przekazu, która temu towarzyszyła. Stąd też pomysł połączenia sił, by w ramach wspólnych działań zainteresować dziedzictwem kulturowym nie tylko przedstawicieli starszego pokolenia, ale także młodzież.

Nasz projekt angażuje w swoje działania przedstawicieli różnych pokoleń, co ma wpłynąć na możliwość dalszego przekazywania wartości, tradycji i zwyczajów kolejnym pokoleniom.

ZAŁĄCZNIKI:

Swojski Zbiorek