Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jarmark Słowiański

Utworzono dnia 27.07.2022

DRUGA EDYCJA JARMARKU SŁOWIAŃSKIEGO

15 sierpnia, czyli święto Matki Boskiej Zielnej, to czas poświęcony ziołom, zbiorom, a także naturalnym aspektom naszego życia. Naszym zdaniem nie ma lepszego dnia, aby na swój sposób powrócić do korzeni i przypomnieć sobie czasy, kiedy rozpoczęcie dnia wyznaczał wschód słońca, a życie było dostosowane do pory roku. Dlatego zapraszamy na drugą edycję JARMRKU SŁOWIAŃSKIEGO, który w tym roku połączony będzie ze Świętem Ziół.

Dlaczego JARMARK SŁOWIAŃSKI stał się nową, stałą imprezą w harmonogramie wydarzeń kulturalnych Gminy Hażlach? Ponieważ uważamy, że nasze korzenie są bardzo ważne, a nasza historia, to właśnie historia Słowian. Dom Przyrodnika to miejsce poświęcone lokalnym roślinom, zwierzętom oraz uprawie ziemi. Ta historia to nie tylko czasy najnowsze, ale również czasy, kiedy milenium temu, w tym regionie znajdowały się słowiańskie wioski. Chociaż w samej Gminie Hażlach nie stwierdzono pozostałości po wczesnośredniowiecznych osadach, to mamy pewność, że w regionie w tamtym czasie osadnictwo istniało, a nasi przodkowie, zamieszkujący m.in. grody w Kocobędzu, Cieszynie, czy Skoczowie, przemierzali również tereny obecnej Gminy Hażlach. Z czasem, wraz z rozwojem osadnictwa, ludzie zaczęli się tutaj osiedlać i uprawiać ziemię.

Czego możecie się spodziewać po tegorocznym JARMARKU SŁOWIAŃSKIM? Z pewnością wielu atrakcji. Będzie czekała na Państwa strefa gastronomiczna oraz kramy z wieloma ciekawymi produktami. Całość towarzyszyć będzie słowiańska muzyka, a Dziewanna – tak jak w zeszłym roku, będzie czekała, aby z pannami (i nie tylko) przygotować słowiański wianek, który nie tylko w dawnych wierzeniach miał pomóc w znalezieniu męża (m.in. w Noc Kupały), ale również pełnił funkcję ochronną (ta przetrwała aż do XX wieku – wianki wieszano na domostwach, czy stodołach, aby chroniły je przed wszelkim nieszczęściem).

Z okazji Święta Ziół z kolei można będzie poznać lokalne zioła, nauczyć się je rozpoznawać oraz stosować. Basia Kuchta – zielarka z Domu Przyrodnika z pewnością zadba o to, aby tego dnia atrakcji nie brakowało.

15 sierpnia zapraszamy do Domu Przyrodnika i na plac prof. Wiktora Wawrzyczka od 12.00 do 16.00.

Sponsorzy

 

    

 

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 249

W poprzednim tygodniu: 260

W tym miesiącu: 905

W poprzednim miesiącu: 803

Wszystkich: 77881